Księgowość

From EjWiki

Revision as of 20:10, 24 December 2020 by MichealNgz (Talk | contribs)
Jump to: navigation, search


Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom łączy się z wytężonym wypisywaniem wielkich ksiąg, z osobą w binoklach pochyloną nad małym liczydełkiem oraz niezrozumiałymi przeliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Oczywiście ów charakterystyczny obrazek pasuje trochę do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji faktycznej. W praktyce księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, odręcznie nie sporządza dodatkowych papierów oraz bynajmniej nie zarabia skromnie (najczęściej jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym resortem w każdej instytucji, choćby w takiej sytuacji, gdy jest dokonywana zdalnie i w związku z tym żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej naczelnych obowiązków można zakwalifikować: prowadzenie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, analizowanie danych, wstawianie danych do systemu księgowego, liczenie należności głównie dla różnych instytucji, m in. GUS.

Osoba znająca się na księgowości może wraz z nabywaniem kompetencji starać się o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Niewątpliwie najlepszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która nadzoruje ruch zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Dodatkowo zajmuje się kwestiami oficjalnymi, zarządza pracownikami i zabiega o rozrost własnego oddziału.

Każda księgowa ma możliwość ponadto otworzyć własną działalność gospodarczą, więc rozwijać indywidualne biuro rachunkowe i we własnym zakresie obsługiwać Odbiorców. W tym przypadku aczkolwiek wskazana jest licencja Ministra Finansów – należy udokumentować wyspecjalizowanie w zawodzie oraz pozytywnie zdać test (od razu po skończeniu określonych studiów). Żeby otrzymać zatrudnienie jako księgowa, nie trzeba robić żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Przygotowywanie księgowości w zasadzie nie jest takie bezproblemowe. Musimy obowiązkowo znać wszystkie przepisy, równocześnie z tymi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi mieć w takiej sytuacji obszerną wiedzę, gdyż to na jej barkach leży odpowiedzialność za obrót kapitału firmy. W przytoczonym przypadku nieuniknione jest skończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse lub rachunkowość (profile na wybranych uczelniach mogą się troszeczkę od siebie odróżniać). Nie chodzi w tym miejscu o przedstawienie stopnia magistra, ale o konieczną wiedzę. A tej w sumie nie można otrzymać na konkurencyjnych specjalizacjach. Później księgowa powinna uzyskać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy planuje, np. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mogą zabiegać osoby mające dużą wiedzę w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku średniego wykształcenia i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji nabytych, musi mieć ponadto zdolności „naturalne", np. drobiazgowość oraz cierpliwość w wykonywaniu jakichkolwiek zadań. Malutki błąd w księgach w niektórych przypadkach może mieć zgubne skutki dla wszystkich pracowników.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z obsługi specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne przedsiębiorstwa (gdzie mamy do czynienia ze sporym przepływem środków finansowych), lecz także mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa może zaproponować każdemu Klientowi usługi z obszaru opracowywania księgi przychodów oraz odpływów (KPIR), prowadzenia pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, tworzenia deklaracji podatkowych, jak również opracowywania sprawozdań, przykładowo dla ZUS. Trzeba wspomnieć, iż obowiązkiem osoby zatrudnionej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i szlifowanie umiejętności. Innymi słowy, wykształcenie jest dopiero koniecznym warunkiem do wykonywania takiego fachu, a praktyczne umiejętności tym, czym mamy możliwość pozyskać wielu Kontrahentów.

Ostatnimi czasy niesłychanie popularna stała się „księgowość online" lub usługi „mobilnego biura rachunkowego". W takiej sytuacji Konsumenci absolutnie nie muszą wychodzić z mieszkania bądź firmy, by ich sprawy zostały dogodnie załatwione. Księgowa sama pojawia się we wcześniej obranym miejscu oraz pobiera wszelkie dokumenty na potrzeby rozliczeń. Może też posiedzieć w firmie, dla której świadczy swoje usługi oraz tam bezzwłocznie wszystkim się zająć.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Samodzielna firma jest optymalnym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, które od wielu lat spełniają się w tej dziedzinie oraz stąd nie planują już mieć innej pracy u kogoś. Utworzenie biura księgowego jest połączone jednak z wieloma warunkami, m.in. sporymi wydatkami budżetowymi. Koszt otwarcia indywidualnego biura księgowego jest uzależniony najbardziej od rejonu, w którym miałoby ono funkcjonować. W centrum metropolii wynajęcie lokalu będzie o wiele droższe niż na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, że większość papierów można bez problemu załatwić przez Internet. Więc mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest rzeczywiście atrakcyjnym pomysłem, w szczególności, jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z pracą na własną rękę. Do otwarcia biura księgowego niezbędne są: zarejestrowanie niezależnej firmy, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie możemy narzucać Klientom przypadkowym odpłatności, m. in. takich, jakie zaobserwujemy w cennikach pozostałych firm. Cennik jest zdeterminowany wieloma rzeczami: reputacją przedsiębiorstwa, umiejscowieniem biura oraz profilem obsługi. Prowadzenie pełnej księgowości potrafi wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Naturalnie dokonuje się podziału na liczbę papierów.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w link w tym miejscu - Biuro rachunkowe Toruń

If you beloved this posting and you would like to obtain far more facts pertaining to Toruń Poltax kindly go to our internet site.