Księgowość

From EjWiki

Revision as of 17:21, 18 December 2020 by ChasArmfield18 (Talk | contribs)
Jump to: navigation, search


Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość wielu osobom łączy się z pracochłonnym zapisywaniem dużych ksiąg, z osobą w okularach zgiętą nad kalkulatorem oraz tajemniczymi przeliczeniami oraz niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie niniejszy charakterystyczny obrazek pasuje bardziej do kadru z filmu, aniżeli do sytuacji realistycznej. W praktyce księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, odręcznie w zasadzie nie konstruuje dodatkowych rachunków i nie zarabia malutko (szczególnie jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Prowadzenie rachunków jest najistotniejszym obszarem w każdej firmie, nawet wówczas, kiedy jest dokonywana na odległość i w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej zasadniczych funkcji można zakwalifikować: wykonywanie rozliczeń okresowych, odbieranie faktur, zachowywanie faktur, kontrolowanie badań statystycznych, zapisywanie informacji do systemu księgowego, obliczanie zobowiązań dla przeróżnych instytucji, m in. ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością może równocześnie z nabywaniem wiedzy i doświadczenia starać się o lepszą posadę w firmie. Z pewnością najciekawszą funkcją jest funkcja głównej księgowej, która troszczy się o przepływ środków pieniężnych w firmie. Oprócz tego zajmuje się rzeczami oficjalnymi, kieruje podwykonawcami oraz dba o rozwój swojego działu.

Osoba zajmująca się księgowością może ponadto założyć własną działalność gospodarczą, czyli prowadzić osobiste biuro rachunkowe i samodzielnie obsługiwać Kontrahentów. W tym przypadku aczkolwiek wskazana jest licencja Ministra Finansów – należy poświadczyć wiedzę i umiejętności w zawodzie oraz pozytywnie zdać test (wkrótce po ukończeniu określonych studiów). Ażeby zdobyć pracę zarobkową jako księgowa, mówiąc w skrócie nie trzeba robić żadnej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Prowadzenie księgowości w zasadzie nie jest takie łatwe. Należy obowiązkowo rozumieć wszystkie imperatywy, łącznie z takimi, jakie są od kilku dni aktualne. Księgowa musi obligatoryjnie mieć więc szeroką wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W przedstawionym przypadku wskazane jest ukończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalizacje na poszczególnych uniwersytetach potrafią się trochę od siebie odróżniać). Wcale nie chodzi w tym przypadku o zaprezentowanie tytułu magistra, tylko o dostateczną wiedzę. Zaś tej w zasadzie nie ma możliwości zdobyć na konkurencyjnych kierunkach. Później księgowa powinna pozyskać certyfikat księgowego, jeżeli planuje, przykładowo kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mogą ubiegać się osoby posiadające praktyczne umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności zaczerpniętych z codziennej praktyki, musi mieć też kompetencje „przyrodzone", np. staranność i pracowitość w realizowaniu wszelkich powinności. Mały mankament w księgach w niektórych przypadkach może mieć katastrofalne skutki dla wszystkich pracowników.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z pomocy specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (w których stykamy się z dużym obiegiem funduszy), lecz też mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Klientowi załatwianie spraw z działu wykonywania księgi dochodów i rozchodów (KPIR), robienia pełnej oraz częściowej księgowości, usług kadrowych i rozliczania płac, opracowywania deklaracji podatkowych, jak i przygotowywania sprawozdań, przykładowo dla ZUS. Trzeba mieć na uwadze, iż zadaniem osoby pracującej w księgowości jest zgłębianie wiedzy oraz doskonalenie predyspozycji. Generalnie, stopnia magistra jest dopiero bazą do wykonywania tego zajęcia, a doświadczenie tym, czym możemy zyskać sporą liczbę Kontrahentów.

Ostatnimi czasy wyjątkowo popularna stała się „księgowość online" albo pomoc „mobilnego biura rachunkowego". W takiej sytuacji Interesanci w sumie nie muszą wychodzić z domu lub instytucji, żeby ich potrzeby zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się we wcześniej obranym miejscu oraz odbiera wszelakie dokumenty do wyliczeń. Jest w stanie również posiedzieć w firmie, dla której pracuje oraz tam bezzwłocznie uporządkować dokumenty.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Własna firma jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od paru lat funkcjonują w takiej specjalności oraz stąd nie chcą aktualnie podejmować pracy u kogoś. Założenie przedsiębiorstwa rachunkowego jest powiązane jednak z kilkoma warunkami, m.in. wysokimi nakładami finansowymi. Koszt otwarcia niezależnego biura rachunkowego jest uzależniony szczególnie od rejonu, w którym miałoby być ono położone. W centrum miasta wynajęcie lokalu biurowego będzie sporo droższe niżeli na przedmieściach. Trzeba wiedzieć, iż sporą liczbę rachunków można komfortowo załatwić drogą elektroniczną. Zatem mobilne biuro księgowe jest naprawdę doskonałym rozwiązaniem, w szczególności, gdy świeżo zapoczątkowujemy przygodę z pracą na własną rękę. Na potrzeby utworzenia biura księgowego wskazane są: zarejestrowanie swej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego oraz niezbędne ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie możemy sugerować Klientom przypadkowym odpłatności, m. in. takich, które zaobserwujemy w taryfikatorach różnych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany kilkoma rzeczami: poważaniem firmy, lokalizacją biura i poziomem obsługi. Sporządzanie pełnej księgowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Przeważnie przeprowadza się podział na liczbę dokumentów.

Jeżeli pragniesz wiedzieć więcej, kliknij w odnośnik w tym miejscu - Biuro rachunkowe

If you have any concerns regarding the place and how to use Toruń księgowość, you can get in touch with us at the web-page.