Biuro Rachunkowe

From EjWiki

Revision as of 08:24, 22 December 2020 by KarriWeaver (Talk | contribs)
Jump to: navigation, search


Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość sporej liczbie osób łączy się z mozolnym zapisywaniem opasłych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad małym liczydełkiem oraz niezrozumiałymi przeliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie niniejszy charakterystyczny obrazek pasuje bardziej do kadru z filmu, niż do sytuacji realnej. W zasadzie księgowa posiada dostęp do specjalnych programów komputerowych, własnoręcznie w zasadzie nie sporządza żadnych papierów oraz bynajmniej nie zarabia malutko (najczęściej jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Księgowość jest najistotniejszym resortem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wówczas, gdy jest wykonywana na odległość i w następstwie tego żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wyodrębnionym biurze. Do jej zasadniczych funkcji włącza się: wykonywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, sprawdzanie badań statystycznych, zapisywanie informacji do systemu księgowego, liczenie opłat dla rozmaitych instytucji, przykładowo urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma okazję równocześnie z nabywaniem doświadczenia zabiegać o awans w przedsiębiorstwie. Na pewno najciekawszą funkcją jest posada głównej księgowej, która nadzoruje obieg zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Dodatkowo zajmuje się kwestiami administracyjnymi, zarządza pomocnikami oraz zabiega o rozrost swego działu.

Każda księgowa może również założyć własną działalność gospodarczą, czyli rozwijać swoje biuro rachunkowe oraz indywidualnie obsługiwać Kontrahentów. W tym miejscu jednakże nieodzowna jest licencja Ministra Finansów – należy udowodnić praktyczne umiejętności w zawodzie oraz zdać egzamin (wkrótce po zakończeniu wybranych studiów). Ażeby otrzymać pracę zarobkową jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Sporządzanie księgowości wcale nie jest takie banalne. Powinniśmy koniecznie opanować konkretne akty, wraz z takimi, które są od kilku dni aktualne. Księgowa musi obowiązkowo mieć zatem obszerną wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W przedstawionym przypadku niezastąpione jest ukończenie studiów wyższych na specjalizacji księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na niektórych uniwersytetach potrafią się trochę od siebie różnić). Nie chodzi tu o zaprezentowanie tytułu magistra, lecz o należytą wiedzę. Natomiast takiej w zasadzie nie da się nabyć na innych profilach. Później księgowa musi uzyskać certyfikat księgowego, jeżeli chce, przykładowo prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą zabiegać osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności nabytych, musi posiadać dodatkowo kompetencje „wrodzone", m. in. precyzję i rzetelność w pełnieniu wszelkich powinności. Mały defekt w rozliczeniach czasem może mieć dramatyczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z usług doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne firmy (gdzie mamy kontakt z ogromnym przepływem środków finansowych), lecz też mniejsze oraz osoby indywidualne. Księgowa powinna zaoferować każdemu Klientowi doradztwo z obszaru wykonywania księgi wpływów oraz wydatków (KPIR), robienia pełnej i częściowej księgowości, kadr i płac, tworzenia rozliczeń z US, jak również tworzenia zestawień, np. dla ZUS. Należałoby mieć na uwadze, iż obowiązkiem osoby zatrudnionej w rachunkowości jest poszerzanie wiedzy i udoskonalanie umiejętności. Słowem, ukończenie studiów jest tylko podstawą do wykonywania rzeczonego zajęcia, a doświadczenie tym, czym można przekonać do siebie wielu Klientów.

W ostatnim czasie nadzwyczaj popularna stała się „księgowość online" czy pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego". W takiej sytuacji Klienci nie muszą wyruszać z budynku czy placówki, by ich sprawy zostały dogodnie załatwione. Księgowa sama pojawia się w umówionym miejscu oraz pobiera wszystkie rachunki na potrzeby obliczeń. Czasem może też pozostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam na miejscu uporządkować dokumenty.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Samodzielna firma jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla księgowych, które od kilku lat funkcjonują w tym fachu i w sumie nie zamierzają już podejmować pracy u kogoś. Założenie przedsiębiorstwa księgowego wiąże się jednak z kilkoma warunkami, np. dużymi kosztami środków finansowych. Koszt otwarcia swojego przedsiębiorstwa księgowego zależy przeważnie od lokalizacji, w której miałoby ono działać. W centrum metropolii wydzierżawienie lokalu biurowego będzie o wiele kosztowniejsze niż na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, że sporą liczbę druków można bezproblemowo załatwić online. Stąd mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest jak najbardziej doskonałym wyjściem, zwłaszcza, jeżeli właśnie zaczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby otwarcia przedsiębiorstwa rachunkowego niezbędne są: zarejestrowanie odrębnej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i podstawowe ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Mówiąc w skrócie nie można rzucać Kontrahentom przypadkowym cen, przykładowo takich, które przyuważymy w cennikach konkurencyjnych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany wieloma rzeczami: pozycją firmy, lokalizacją przedsiębiorstwa i poziomem usług. Prowadzenie pełnej rachunkowości w dużej części przypadków może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Każdorazowo przeprowadza się podział na ilość rachunków.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w odnośnik tu - Biuro rachunkowe Toruń

If you enjoyed this short article and you would certainly like to get even more information regarding biuro rachunkowe toruń kindly see the webpage.

Personal tools